تبلیغات
زنگ فوتبال - مهاجم
مهاجم


مهاجم مرکزی Centre Forward (CF)

یک مهاجم مرکزی تنها یک وظیفه اصلی دارد و آن هم گل زنی است. معمولا مربیان یک تمام کننده که شانه به شانه دفاع آخر تیم مقابل بازی می‌کند در خط حمله قرار می‌دهندو یک مهاجم پیشرو در موقعیت عمقی تری به کار می‌گیرند تا به ایجاد و یا خلق موقعیت‌ها ی گل زنی منجر شود.

 در سابق مهاجمین مرکزی به عنوان مهاجم هدف برای خط دفاع محسوب می‌شدند که وظیفه آن‌ها ایجاد حواس پرتی برای مدافعین و استفاده خود و هم تیمی‌هایشان از فرصت‌ها برای گل زنی بود. ولی معمولا این بازیکنان دارای سرعت و چابکی بیشتری نسبت به دیگران هستند.

باید دارای قابلیت‌های بالایی باشند. قابلیت جا گیری در فضاهای خالی سازمان دفاع تیم مقابل و یا حتی دریبل کردن را دارند.

در موارد دیگر بازیکنان تمام کننده با جاگیری در دامنه‌های کناری زمین راه خود را به سمت گل و گل زنی در پیش می‌گیرند.

در واقع مهاجم هدف و تمام کننده می‌توانند جای خود را با توجه به موقعیت توپ عوض کنند.
 بازیکنانی که به عنوان مهاجم هدف به کار گرفته می‌شوند معمولا از قد نسبتا بلندی برخوردارند و دارای شوت‌های دقیقی هستند. توپ‌های مدافعین یا مهاجمین می‌تواند به آن‌ها ختم شود. قابلیت نگهداری و حمل توپ را دارند تادر زمان مناسب هم تیمی‌های آن‌ها به کار تیمی اضافه شوند.
معمولا با ضربه سر از طریق ارسال‌های عرضی به گل می‌رسند. با قدرت بدنی خود هنگام چرخیدن از توپ محافظت کرده و گل می‌زنند.
بعضی از مهاجمین به دریافت پاس‌های بلندی که پشت سر مدافعین تیم مقابل ارسال می‌کنند اتکا می‌کنند و بعضی مانند مهاجم هدف با پشتیبانی خط میانی پشت سرشان و جمع کردن توپ به گل می‌رسند.

 برخی مهاجمین قابلیت بازی در هر دو وضعیت (مهاجم هدف و مهاجم پیشرو) را دارا هستند.

مهاجم تمام کننده Striker (ST)

باید متوجه بود که بین تمام کننده و مهاجم مرکزی تفاوت‌های بارزی وجود دارد و این دو پست همیشه از لحاظ مفهوم وعملکرد گیج کننده‌اند. هر چند که دارای وظایف مشابهی می‌باشند. معمولا تمام کنند‌ها با دوندگی زیاد در بازی مدافعین مداخله می‌کنند و سعی در فرار از حلقه آفساید را دارند و اکثرا در تلاشند تا نزدیک به خط دروازه بازی کنند.

مهاجم عمقی یا نفوذی

 در واقع‌‌ همان مهاجمان مرکزی هستند که در فاصله بین خط دفاع و میانی تیم مقابل بازی می‌کنند. اخیرا به آن‌ها اسامی چون: تمام کننده حاشیه‌ای - پشتیبان تمام کننده نیز داده شده است. در واقع این پست برای اولین بار توسط تیم مجارستان در اواخر دهه ۱۹۴۰ و توسط فرانسه در اواسط ۱۹۵۰ به کار گرفته شد.

 بعد‌ها در فوتبال ایتالیا به خود شکل عامه پسندی گرفت. در واقع این بازیکن بازی سازی است که نه در حمله و نه در خط میانی بازی می‌کندو لی حرکت او باعث پیشرفت هجومی تیم می‌شود. خیلی از بازیکنان این پست می‌توانند به صورت هافبک تهاجمی یا حتی در بال تیم بازی کنند. به هنکام حمله اغلب کمی عقب می‌کشند تا به عنوان آخرین بازیکن یارگیری شوند و سریع حرکت کنند. دارای مهارت‌های بالایی هستند- ذهنیت هجومی دارند و برای مهاجمان مرکزی ایجاد فرصت‌های متعددی می‌کنند.

طبقه بندی:

تاریخ : دوازدهم شهریور 94 | 13:43 | نویسنده : گروه ثار الله... | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.